Contemporary Vocal

Saturday 31st July 2021

​Entries closed 3rd May 2021

VENUE: Lighthouse Christian Centre – See Eisteddfod Venues page

CONVENOR: Bianca Smith

ADJUDICATOR: Michael Griffiths

Michael graduated from the Western Australian Academy of Performing Arts (WAAPA) with a Bachelor in Music Theatre in 1999 and has a Diploma in Music Composition. He won the Helpmann Award for Best Cabaret Performer in 2016 for his Cole Porter tribute and was nominated for a Green Room Award for Best Supporting Actor for his performance as Bob Crewe in Jersey Boys. He has also appeared in Priscilla Queen of the Desert, We Will Rock You! and Shout!

His acclaimed one-man cabaret shows have delighted critics and audiences across every cabaret festival in Australia and beyond to New York, Los Angeles, San Francisco, London, Hong Kong, Auckland and Edinburgh Fringe where he received five-star reviews and standing ovations. He won the Best Cabaret Adelaide Fringe Award in 2014 and received a star on the Adelaide Festival Centre’s Walk of Fame in 2018.

He is Artistic Director for the inaugural Perth International Cabaret Festival 2021.

DISCIPLINE INFORMATION

Entrants MUST read the 2021 Syllabus Notes for Saturday 31st July for detailed information and the Rules & Conditions of Entry

See page 59 of the programme for Guide to Symbols

9.00am – INTERMEDIATE ‘B’ CONTEMPORARY VOCAL SOLO

* Book in from 8.30am

1. Indi Gray (cve, v-ncl)

2. Mia Ferraretto (mt, sd, sd-pr)

3. Chelsea Schar-Grant (mt, sd-pr, sd-ps)

4. Chloe Seabrook (mt, mte, ♫)

5. Zara Blight (mt, sd)

6. Lluka Wadey (cve, mt, ♫)

7. Sienna Vacca (mt)

8. Olivia Moss

9. Isabella Haarsma (mt)

10.15am – INTERMEDIATE ‘A’ CONTEMPORARY VOCAL SOLO

* Book in from 9.45am or earlier

1. Jasper Darwent (mt)

2. Miley Vincent (mt)

3. Saskia Jones (cve)

4. Sophie Haarsma (mt)

5. Lillian Crocos (mt, v-cl, v-ncl, inst)

6. Maisy Jo Russell (cve, mt, mte, sd5-9)

7. Madeleine McNicol (mt, mte)

8. Naomi Lees

9. Jermaine-Jordan (JJ) Zaharis (v-ncl)

10. Reo Gerhardy (mt, v-ncl)

11.30am – JUNIOR CONTEMPORARY VOCAL SOLO

* Book in from 11.00am or earlier

1. Mia Luppino (mt, inst)

2. Chelsea Huynh

3. Amelia Wirtz (mt)

4. Gerard Gregory

5. Bethany Lines

6. Annabelle McNicol (mt, mte)

7. Isabella Charman (v)

12.25pm – CONTEMPORARY VOCAL ENSEMBLE – OPEN

* Book in from 11.55am or earlier

1. Maisy Jo Russell (cv, mt, mte, sd5-9) & Kane Mobbs (mt, mte, sd, sd5-9)

2. Elizabeth Johnson (cv) & Dan Johnson

3. Jessie Rouse & Saskia Jones (cv)

4. Leyla Jacobson (p) & Ella Taylor (cv)

5. Indi Gray (cv, v-ncl) & Lluka Wadey (cv, mt, ♫)

* ANNOUNCE CONTEMPORARY VOCAL ENSEMBLE CHAMPION *

2.00pm – SENIOR CONTEMPORARY VOCAL SOLO

1. Alex Blyth (v-cl, v-ncl, ♫)

2. Annie Goldney

3. Paige Bubner (mte)

4. Kayci Magiera

5. Elizabeth Johnson (cve)

6. Madeleine Riggs (mt)

7. Ella Taylor (cve)

8. Ella Moll (mt)

2.50pm – OPEN CONTEMPORARY VOCAL SOLO

1. Angie Barr (mt)

2. Kelly Bickle (mt)

3. Mairead Hayes (mt, v-cl, v-ncl)

4. Sophie Georgiadis (mt)

5. Claudia Finn (mt) (not in printed programme)

* ANNOUNCE CONTEMPORARY VOCAL SOLO CHAMPION *